Doposażenie straży, kursy oraz wspólne ćwiczenia

13-03-2018

Skoordynowanie działań zaplanowanych w związku z realizacją projektu, zapoznanie się ze strukturą organizacyjną powiatowej komendy,  jej zasobami kadrowymi oraz wyposażeniem. Temu służyło spotkanie z przedstawicielami miasta Löbau w ramach realizowanego wspólnie projektu.

Ponad milion euro wynosi wartość projektu, który realizuje Powiat Lubański we współpracy z niemieckim miastem Löbau. Środki te przeznaczone zostaną na doposażenie jednostek straży pożarnej,  naukę języków jak i realizację wspólnych ćwiczeń .

Zaplanowano również opracowanie przewodnika z wytycznymi dotyczącymi przeprowadzenia akcji z zakresu przeciwdziałania kryzysowego w kraju sąsiednim z uwzględnieniem wzajemnej pomocy, co wpłynie na współpracę transgraniczną oraz polepszenie zaplecza technicznego niezbędnego do reagowania w sytuacjach kryzysowych. Było to już czwarte spotkanie partnerów projektu Kom(m)ando "ZurHilfe!/Na pomoc”.

Tym razem przedstawiciele strony niemieckiej zapoznali się ze strukturą organizacyjną powiatowej straży pożarnej (w tym z zasobami kadrowymi oraz wyposażeniem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu). Obecny na spotkaniu Walery Czarnecki, starosta lubański, zapewnił, że jeszcze w tym roku nasz powiat sfinalizuje zakup specjalistycznego wyposażenia za ponad 1,5 miliona złotych.

Realizowany wspólnie z Löbau projekt o wartości ponad miliona euro współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.