Kom(m)ando „ZurHilfe!/Na pomoc!”

30-09-2017

W ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2020 od początku 2017 roku powiat lubański realizuje projekt pod nazwą Kom(m)ando "ZurHilfe!/Na pomoc!". Partnerem wiodącym po stronie niemieckiej jest Miasto Löbau. Projekt o wartości  ponad miliona euro współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Dzięki realizacji tego projektu doposażone zostaną jednostki straży pożarnych w naszym powiecie oraz u naszych zachodnich sąsiadów. W ramach zaplanowanych działań, odbędą się wspólne ćwiczenia i szkolenia oraz opracowane zostaną ulotki i procedury. Już dziś dzięki środkom finansowym z Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2020, dysponujemy dokumentacją projektowo-techniczną na budowę Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego „KWISA”, w ramach której powstanie 12 automatycznych telemetrycznych stacji hydrologicznych zlokalizowanych na rzekach, potokach oraz zbiornikach wodnych powiatu lubańskiego. Na Kwisie, Olszówce, Siekierce, Potoku Miłoszowskim, Bruśniku zalewie Złotnickim i Leśniańskim.

Zaprojektowany system wyposażony będzie w aplikację do zarządzania programem pomiarowym, bazą danych, ich dystrybucją oraz weryfikacją informacji. Serwer Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego „KWISA” zlokalizowany będzie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lubaniu. Wizualizacja danych pomiarowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową Starostwa Powiatowego w Lubaniu http://www.powiatluban.pl/.

Dostęp do odczytów stanów wód będzie posiadała praktycznie każda zainteresowana osoba, co było intencją twórców systemu SOP „KWISA” i ma to wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Pozostaje tylko kwestia znalezienie źródła finansowania dla realizacji inwestycji.