Najlepsi wśród powiatów

13-04-2018

10 kwietnia br. podczas Zgromadzenia Ogólnego ZPP, w którym uczestniczyła Teresa Dudkiewicz-Kozań, przewodnicząca rady wraz ze starostą lubańskim Walerym Czarneckim,  odbyła się uroczystość wręczania nagród zwycięzcom Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2017 w kategorii powiaty.

W rankingu najaktywniejszych samorządów prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich, obejmującym rok 2017, powiat lubański zajął pierwsze miejsce wśród powiatów ziemskich z Dolnego Śląska. Natomiast w klasyfikacji ogólnopolskiej powiat uplasował się na ósmym miejscu, w kategorii powiatów do 60 tysięcy mieszkańców, uzyskując tym samym tytuł ,,Laureata Rankingu Powiatów”.

Dla przypomnienia, Związek Powiatów Polskich od 2003 roku prowadzi Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów. Ranking ten oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking trwa przez cały rok a prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych. Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.

Lista laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za 2017 rok, w kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców, przedstawia się następująco:

1. Powiat Augustowski - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2017
  2. Powiat Ostrzeszowski
  3. Powiat Świdwiński
  4. Powiat Bielski (woj. podlaskie)
  5. Powiat Hajnowski
  6. Powiat Gołdapski