Nowa winda w lubańskim szpitalu

25-05-2018

W Łużyckim Centrum Medycznym w Lubaniu funkcjonuje nowa, wyjątkowo bezpieczna winda, która służy pacjentom, personelowi oraz odwiedzającym. Poprzednią windę trzeba było zlikwidować, bo miała ponad 30 lat.

Jak podkreśla Krzysztof Konopka, prezes spółki wymiana windy w szpitalu była koniecznością. Koszty jej konserwacji były ogromne i istniała obawa, że dozór techniczny kontrolujący tego typu urządzenia nie wyraziłby zgody na jej dalsze użytkowanie.

Teraz w budynku szpitala jest nowoczesna, przestronna i wyjątkowo bezpieczna winda, która kosztowała ponad 250 tys. zł a sfinansowana została przez Powiat Lubański, Miasto Lubań i Łużyckie Centrum Medyczne.

- Winda ma wszystkie zabezpieczenia wymagane w szpitalu. Ma również tryb szpitalny, tak aby lekarz mógł wejść do windy i przy użyciu specjalnej karty zjechać alarmowo do izby przyjęć. Potem bez postojów i zatrzymań można z pacjentem błyskawicznie pojechać na blok operacyjny czy OIOM – wyjaśnia Krzysztof Konopka, prezes lubańskiego szpitala.

Walery Czarnecki, starosta lubański podkreśla, że posiada ona formy zabezpieczające użytkowników windy przed ewentualnymi problemami. W windzie jest również kamera, a obraz z niej kontroluje pracownik szpitala. Gdyby pasażerowi coś złego się stało, na przykład zasłabł czy stracił przytomność, to natychmiast można udzielić mu pomocy.

Na tym jednak nie kończą się prace prowadzone w Łużyckim Centrum Medycznym. Niebawem wyremontowane zostaną również łazienki.

- Samorząd Miasta Lubań dofinansował wymianę windy kwotą 70 tysięcy  złotych, aby podnieść komfort pracy personelu i pacjentów korzystających z usług szpitala. Również w ramach dobrej współpracy ze szpitalem i starostwem powiatowym dołożyliśmy 30 tysięcy złotych na modernizację pięciu ogólnodostępnych toalet - zaznaczył Arkadiusz Słowiński, burmistrza Lubania.

Warto podkreślić, że odnowiony został również oddział ginekologiczno-położniczy. Już teraz dzieci przychodzą na świat w zmodernizowanych pomieszczeniach.

W ubiegłym roku powstała również kolorowa świetlica dla dzieci. Wszystko to z myślą o najmłodszych pacjentach oddziału pediatrycznego lubańskiego szpitala. To pomieszczenie, w którym mali pacjenci mogą spędzać czas na nauce i zabawie. Miejsce to powstało dzięki pomocy stowarzyszenia Pozytywne.com, Fundacji Banku Zachodniego WBK oraz firmy Dr Schumacher.