Nowy komendant powiatowej straży

02-08-2017

Dotychczasowy Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Lubaniu starszy brygadier mgr inż. Roman Mroczkowski zakończył czynną służbę i przeszedł na emeryturę. Na jego stanowisko został powołany młodszy brygadier Zbigniew Szyszło.

Zdanie i przyjęcie obowiązków na stanowisku komendanta powiatowego straży pożarnej w Lubaniu nastąpiło podczas uroczystego apelu w miniony piątek (28.07 br.) w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu.

Akty odwołania i powierzenia wręczone zostały przez obecnego na uroczystości Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, starszego brygadiera Adama Koniecznego.

Walery Czarnecki, starosta lubański dziękując odchodzącemu Komendantowi za służbę oraz za sumienne i profesjonalne wywiązywanie się z zadań i obowiązków służbowych podkreślił, że oceniając te wszystkie lata, kiedy starszy brygadier Roman Mroczkowski dowodził powiatową formacją, trudno nie zauważyć wielu zmian na lepsze. - Jest to w ogromnej mierze zasługa Twoja oraz Twoich współpracowników, za co serdecznie dziękuję – powiedział starosta.

Starszy brygadier Roman Mroczkowski funkcję komendanta powiatowego straży pożarnej w Lubaniu pełnił od 1999 roku. Po 36 latach  służby w szeregach Państwowej Straży Pożarnej przeszedł na emeryturę. - Aż trudno uwierzyć, że to już emerytura. Było mi łatwiej, bo miałem na przygotowanie się do tego dnia ponad cztery miesiące, mimo to podczas przemówienia załamał mi się głos – mówił ustępujący komendant. - Przez te lata Straż bardzo się zmieniła, szczególnie odzież specjalna, sprzęt i ilość przyswajanej wiedzy. Nasi strażacy są bardzo dobrze wyszkoleni, mamy świetny sprzęt, jestem spokojny zostawiając jednostkę.

Nowy komendant młodszy brygadier Zbigniew Szyszło, pochodzący z Lubania, służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1995 roku. W jednostce, którą dziś dowodzi, służy od roku 1998. W roku 2010 został zastępcą komendanta powiatowego w Lubaniu. Przez lata służby dał się poznać jako strażak w pełni zdyscyplinowany i odpowiedzialny, wymagający zarówno od siebie jak i osób mu podległych. Mimo to jest osobą lubianą i cieszącą się szacunkiem całej załogi. Osobiście kierował dużymi akcjami powodziowymi i ratowniczo-gaśniczymi takimi jak: akcja powodziowa w miejscowości Olszyna Lubańska (w latach 2010, 2012, 2013, 2016). Kierował również w początkowej fazie pożaru działaniami ratowniczo-gaśniczymi podczas bardzo dużego pożaru zakładu produkcyjnego „Imka” w Lubaniu (08.07.2012).

- Jestem szczęśliwy, że komendant wojewódzki powołał mnie na stanowisko komendanta powiatowego jest to dla mnie zarazem ogromne wyróżnienie, ale i duże wyzwanie, ponieważ zdaję sobie sprawę jaka to odpowiedzialność. Jednocześnie jestem pozytywnie nastawiony, bo znam całą załogę komendy, wiem że to jest wspaniała grupa ludzi, której można zaufać i spokojnie realizować zadania służbowe. W ciągu siedmiu lat służby z komendantem st. bryg. Romanem Mroczkowskim przyjęliśmy pewien klucz postępowania. Były to przemyślane i przeanalizowane plany, teraz zamierzam je kontynuować. - mówił nam mł. bryg. Zbigniew Szyszło.