Rowerem wokół Gór Izerskich

22-05-2018

18.05 br. w lubańskim starostwie odbyło się spotkanie dotyczące realizacji projektu pn. Rowerem wokół Gór Izerskich. Partnerem wiodącym jest Euroregion Nisa (CZ) mający swoją siedzibę w Libercu, a koordynatorem projektu po stronie polskiej jest Powiat Lubański. Łączny budżet projektu, obejmujący wszystkich partnerów przekracza 3,4 miliona euro.

Efektem jego realizacji będzie stworzenie pętli rowerowej wokół Gór Izerskich o łącznej długości 220 kilometrów, która łączyć będzie obie strony pogranicza wraz ze znajdującymi się tam atrakcjami. Oznakowanie i upublicznienie przebiegu trasy zarówno na mapach jak i stronach internetowych projektu pozwoli  turystom na zwiedzanie ciekawych miejsc po jednej i drugiej stronie granicy. Trasa będzie biegła przy głównych obiektach dziedzictwa kultury i przyrody.

Na ten cel pozyskano środki zewnętrze w wysokości ponad 2,9 miliona euro, pozostałe 0,5 miliona euro samorządy pokryją z własnych budżetów.

W realizację projektu zaangażowanych jest łącznie 20 partnerów z tego 12 po stronie czeskiej i 8 po stronie polskiej. Z terenu polskiego pogranicza włączyły się gminy z trzech powiatów – lubańskiego (Olszyna i Siekierczyn), lwóweckiego (Mirsk i Gryfów Śląski) oraz zgorzeleckiego (Bogatynia, Zawidów, Sulików).

Projekt otrzymał dofinansowanie podczas marcowego posiedzenia Komitetu Monitorującego Programu Interreg V-A CZ-PL. Obecnie samorządy rozpoczynają realizację projektu. Pierwszym wspólnym działaniem będzie oficjalne otwarcie projektu podczas konferencji Libercu 19 czerwca br.