Sytuacja na rynku pracy w powiecie

02-03-2018

Podczas ostatniej sesji, radni przywitali nowego dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu oraz zapoznali się z aktualną sytuacją na rynku pracy. Na to stanowisko została powołana Katarzyna Hudyma, która okazała się najlepsza podczas styczniowego konkursu.

Nowa dyrektor PUP zawodowo była związana przez ostatnie 13 lat z Powiatowym Urzędem Pracy w Bolesławcu. Pełniła tam funkcję kierownika Centrum Aktywizacji Zawodowej.

- Moim priorytetem jest nawiązanie współpracy z pracodawcami. Uważam, że istotnym zadaniem jest ich wspieranie w tworzeniu nowych miejsc pracy. Jest to bardzo ważne, zarówno ze strony pracodawców i pomocy dla nich, jak i również osób bezrobotnych – mówiła podczas sesji Katarzyna Hudyma, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu.

Podczas obrad przedstawiona została również informacja na temat sytuacji na rynku pracy w naszym powiecie a także realizacja zadań za rok ubiegły w zakresie aktywizacji zawodowej. Bezrobocie w powiecie lubańskim obecnie utrzymuje się na poziomie 9%.

Łączna liczba bezrobotnych w naszym powiecie to 1577 osób. W okresie od grudnia 2016 roku do grudnia 2017 roku nastąpił spadek liczby bezrobotnych łącznie o 361 osób.

Według przedstawionych danych wynika że, najgorsza sytuacja na lokalnym rynku pracy odnotowana została w grudniu 2001 roku. W rejestrze urzędu znajdowało się wówczas 7.145 osób bez stałego zajęcia. Wtedy też bezrobocie sięgało aż 31,6%. Dziś jest to 9,2 %.

Bardzo ważnym aspektem dynamicznie rozwijającego się rynku pracy  jest to, że firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Pracodawcy w poprzednim roku zgłosili do urzędu 3498 ofert pracy.

W styczniu br. dostępnych było 512 ofert pracy a w lutym liczba ta spadła do 210 miejsc.