Tak się zmienią drogi w powiecie

14-04-2017

Powiat kontynuuje duże inwestycje drogowe. Znamy plan powiatowych inwestycji na ten oraz przyszły rok. Tylko w Lubaniu zmodernizowanych zostanie 5 kilometrów dróg.  Przebudowane zostaną – ulica Różana, ulica Leśna w kierunku Kościuszki, powstanie nowa sygnalizacja świetlna wraz z przebudową części ulic Wrocławskiej i Podwale.

Ważną inwestycją, w tym roku będzie przebudowa ulicy Różnej, która od lat czeka na remont.  Nowa nawierzchnia ułożona zostanie od ulicy Głównej przez Uniegoszcz do granic miasta. Będzie to odcinek o łącznej długości 2 kilometrów. Koszt inwestycji przekroczy 2,5 mln zł – z czego 80% Powiat Lubański pozyskał z budżetu państwa. 500.000 zł stanowiące 20% wkładu własnego na realizację zadania pochodzi z rezerwy inwestycyjnej powiatu.

W maju ogłoszony zostanie również przetarg na modernizację blisko kilometrowego odcinka ulicy Leśnej w kierunku ulicy Kościuszki – od przejazdu kolejowego do Punktu Obsługi klienta TAURON.

W tym roku rozpocznie się również przebudowa ulic Wrocławskiej i Podwale, stanowiących wyjazd z Lubania w kierunku Nowogrodźca. Modernizacja 1,5 kilometrowego odcinka drogi realizowana będzie  przy współudziale środków finansowych z budżetu Miasta Lubania oraz Powiatu Lubańskiego (po 350 tysięcy złotych) oraz samorządu województwa dolnośląskiego (1 milion 375 tysięcy złotych). W ramach prac na tym odcinku odnowione zostaną chodniki po obu stronach oraz jezdnia wraz z odwodnieniem w ciągu drogi. W ramach tej inwestycji powstanie również sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Podwale, Ratuszowej i Zgorzeleckiej oraz chodniki na długości 3 kilometrów.

Wielkimi krokami zbliża się również modernizacja ponad 3 kilometrowego odcinka drogi powiatowej prowadzącej z Siekierczyna do Nowej Karczmy. Ponad 60 procent wartości całej inwestycji pokryje dotacja. Koszt modernizacji to ponad 3 miliony 600 tysięcy złotych.

Planowana jest również przebudowa kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej wraz z chodnikiem w Pobiednej, w ciągu ulic Dworcowej i Nowowiejskiej .

Sporo zmian czeka nas także na odcinkach dróg wojewódzkich w Leśnej, Świeradowie-Zdroju oraz Platerówce. Odbudowane zostaną drogi z Platerówki przez Leśną do Świecia i dalej w kierunku Gryfowa Śląskiego oraz z Krobicy do Czerniawy. Przewidywana wartość projektu wyniesie ok. 10 milionów euro. Długość dróg przeznaczonych do modernizacji w ramach projektu to blisko 42 kilometrów.

- Na poprawę infrastruktury drogowej w powiecie w tym roku przeznaczymy ponad 9 milionów złotych. Środki, które pozyskane zostały z poza budżetu powiatu to kwota 7 milionów złotych.  Za te pieniądze zmodernizowanych zostanie 9 kilometrów dróg powiatowych i wojewódzkich oraz 4 kilometry chodników – podsumowuje Walery Czarnecki, starosta lubański.