Akcja: katastrofa kolejowa

28-09-2018

To były na szczęście tylko ćwiczenia, które odbyły w ramach wspólnego projektu realizowanego przez Powiat Lubański i miasto Löbau. Wzięło w nich udział blisko 150 strażaków z Polski i Niemiec.

Ćwiczenia odbyły się w Löbau w ramach projektu  „Kom(m)ando „Zur Hilfe!/Na pomoc!”.  W transgranicznych ćwiczeniach brała udział miejscowa straż pożarna i gościnnie strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszego powiatu oraz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Lubania.

W ćwiczeniach łącznie wzięło udział 150 polskich i niemieckich strażaków, członków służby medycznej, technicznej oraz federalnej policji, widzowie oraz statyści z młodzieżowych straży pożarnych z Polski i Niemiec. W ćwiczeniach udział wzięło blisko 300 osób. Scenariuszem ćwiczeń była katastrofa kolejowa, a także szkody środowiskowe.

Tego dnia odbyło się również uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego z okazji rozpoczęcia budowy straży pożarnej w Kittlitz, w którym wzięli udział Starosta Lubański Walery Czarnecki oraz Burmistrz Miasta Löbau Dietmar Buchholz.

- Zakres działań zaplanowanych w projekcie jest bardzo szeroki. Jednym z największych zadań jest przygotowanie i  przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń jednostek straży pożarnych jak i również zakup nowego sprzętu. W działania te włączyliśmy również naszą młodzież zrzeszoną przy ochotniczych strażach pożarnych  – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański. – To naprawdę powód do dumy, bo przecież każdy podpisany wniosek, i tym samym każda złotówka, która trafia do Powiatu Lubańskiego na lepsze zmieniają nasz powiat – dodaje starosta Walery Czarnecki.

Realizowany wspólnie z Löbau projekt o wartości 1 mln 170 tys. euro współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Środki te przeznaczone zostaną na doposażenie jednostek straży pożarnej,  naukę języków jak i realizację wspólnych ćwiczeń. Pierwsze już za nami, następne zrealizowane zostaną w przyszłym roku.