Alarm bombowy w czasie matury

07-05-2019

Maile o podłożonych ładunkach wybuchowych nieznani sprawcy przesłali w dniu matury z matematyki do dwóch powiatowych szkół. Alarmy były fałszywe. W szkołach nie przerwano egzaminów.

Informacje o podłożeniu bomby dotarły do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu.

- Po wczorajszych incydentach związanych z próbami sparaliżowania przebiegu matur na terenie kraju, braliśmy pod uwagę to, że również u nas w szkołach może się to zdarzyć. Współpracowaliśmy w tej sprawie z Komendą Powiatową Policji w Lubaniu. Wczoraj po posiedzeniu służb, inspekcji i straży, które odbyło się w lubańskim starostwie,  poinformowaliśmy dyrektorów szkół, jak mają się w takiej sytuacji zachować – tłumaczy starosta lubański Walery Czarnecki.

Starosta podkreślił, że każdy sygnał został sprawdzony, a na miejscu pojawiły się odpowiednie służby.

Już wczoraj zaapelowałem o wzmożony nadzór nad bezpieczeństwem zdających egzamin, w tym uniemożliwienie wejścia i przebywania na terenie budynków osobom nieuprawnionym - dodał.

- Pierwszego dnia matur otrzymaliśmy informację od dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, lubańskiej policji i starosty o tym, że istnieje takie prawdopodobieństwo. Wczoraj również pojawili się policjanci, poinstruowali nas co powinniśmy zrobić w razie otrzymania takiego maila. Poinformowano również, że powinniśmy zachować spokój, bowiem wiarygodność informacji jest niska. I dzisiaj tak się zdarzyło przed godziną 9. odczytaliśmy maila zgodnie z którym w szkole miałaby być podłożona bomba, a wybuch nastąpi o 10. Natychmiast zgodnie z instrukcją i procedurami, które mamy w szkole powiadomiliśmy odpowiednie służby – poinformowała Renata Czuj, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu.

Fałszywy alarm bombowy to poważne przestępstwo! Grozi za to nawet osiem lat więzienia i gigantyczna kara finansowa. Łamiący prawo obywatel w każdej chwili może się spodziewać wizyty Wydziału Zwalczania Aktów Terroru CBŚP i innych służb bezpieczeństwa.