Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Aktualności

Bądźcie wrażliwi na los słabszych od was

25-05-2018

Jak zwykle było niezwykle. Wychowawcy i wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu przyzwyczaili już nas do wielkich wzruszeń. To właśnie oni powinni uczyć nas szczerości, radości oraz niesłabnącej energii. Wczoraj (24.05 br.) odbył się Regionalny Przegląd ,,Nieprzetartego Szlaku”.

Wydarzenie zostało współfinansowane przez Powiat Lubański oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Lubaniu, a poziom przeglądu jak co roku był niezwykle wysoki.

Walery Czarnecki podziękował za organizację 28 edycji przeglądu, w którym uczestniczył od samego początku. Podkreślił, że inicjatywa, której celem jest przełamywanie barier społecznych, jak i również uwrażliwianie na potrzeby osób niepełnosprawnych, z roku na rok nabiera piękniejszych barw a przegląd pokazuje, że niepełnosprawność nie jest przyczyną bezradności , samotności i izolacji – za co serdecznie podziękował.

Niezwykle wzruszającym momentem był spektakl przygotowany przez osoby uczęszczające do lubańskiego ośrodka, który odnosił się do opowieści o Irenie Sendlerowej, ale też nawiązywał do współczesności. Mówił o tym, że cierpienia wojny i exodus ludzi to nie tylko historia lecz także rzeczywistość, która dzieje się tuż obok nas. W autorskim spektaklu pojawiła się jednak nadzieja, nadzieja w ludzką solidarność.  Bo jak powtarzała działaczka polskiego podziemia, która uratowała 2,5 tysiąca dzieci z warszawskiego getta – każdemu kto tonie, należy podać rękę…

Celem przeglądu, w którym uczestniczyło osiem zespołów (m.in. z powiatu słupskiego, zgorzeleckiego, lwóweckiego i jeleniogórskiego) jest prezentacja umiejętności artystycznych osób z niepełnosprawnością intelektualną, połączona z integracją i zabawą. Organizatorom wydarzenia zależało na tym aby przełamać stereotypy panujące wśród osób zdrowych w stosunku do osób niepełnosprawnych.

Ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia

Niezbędnik